Don_Dickle@lemmy.world to No Stupid Questions@lemmy.world · 1 day agoBeen a long time since I smoked but if I opened the door to my fireplace and tossed in a kilo of pot and just let the smoke fill up the house will everyone in my house get high?message-squaremessage-square37fedilinkarrow-up184arrow-down18
arrow-up176arrow-down1message-squareBeen a long time since I smoked but if I opened the door to my fireplace and tossed in a kilo of pot and just let the smoke fill up the house will everyone in my house get high?Don_Dickle@lemmy.world to No Stupid Questions@lemmy.world · 1 day agomessage-square37fedilink
minus-squareKairos@lemmy.todaylinkfedilinkarrow-up16·edit-21 day agoYes Also, a kilogram of marijuana is somewhere in the realm of $1000 so maybe do something else.
minus-squareVitoRobles@lemmy.todaylinkfedilinkEnglisharrow-up4·15 hours agoWell damn. 2.2 lbs (1kg) can cost roughly $1,500 - $6,000. https://amsterdammarijuanaseeds.com/blog/how-much-is-a-pound-of-weed-cost/ I recall seeing signs of an ounce being sold as low as $40, (making it $640 a lb) which is probably terrible quality. If the question is: “I am trying to make everyone in my household hallucinate, whats the cheapest thing I can do?”, now we’re having fun.
minus-squareuntorquer@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up4·edit-213 hours agoShrooms or acid at that point. Though cookies with butter or rso may be a good choice.
minus-squareKairos@lemmy.todaylinkfedilinkarrow-up3·14 hours agoThat number is at economy to scale prices.
minus-squareTollana1234567@lemmy.todaylinkfedilinkarrow-up4·18 hours agomoneybags might have enough to buy more than 1 kg.
minus-squareMajorMajormajormajor@lemmy.calinkfedilinkarrow-up3·19 hours agoIf you get two 1/2 kilos of weed, it’ll last twice as long as one 1/2 kilo. That way you can smoke more!
Yes
Also, a kilogram of marijuana is somewhere in the realm of $1000 so maybe do something else.
Well damn.
2.2 lbs (1kg) can cost roughly $1,500 - $6,000.
https://amsterdammarijuanaseeds.com/blog/how-much-is-a-pound-of-weed-cost/
I recall seeing signs of an ounce being sold as low as $40, (making it $640 a lb) which is probably terrible quality.
If the question is: “I am trying to make everyone in my household hallucinate, whats the cheapest thing I can do?”, now we’re having fun.
Shrooms or acid at that point.
Though cookies with butter or rso may be a good choice.
That number is at economy to scale prices.
moneybags might have enough to buy more than 1 kg.
1/2 kilo it is
If you get two 1/2 kilos of weed, it’ll last twice as long as one 1/2 kilo. That way you can smoke more!